Як влаштуватися на роботу в Німеччині?

Високий рівень економічного розвитку Німеччини, її відкритість і толерантність до мігрантів являють собою привабливу перспективу для іноземців. Багато людей обирають сезонну роботу, але хороші умови життя все частіше спонукають їх переїхати на постійне місце проживання. Дізнайтеся про те, як знайти легальну роботу в Німеччині, популярні вакансії та особливості працевлаштування в німецьких компаніях.

Як влаштуватися на роботу в Німеччині?

Переваги роботи в Німеччині для іноземців

1. Легкий пошук роботи

Місцевий ринок праці пропонує безліч цікавих пропозицій практично у всіх галузях. Будівництво, догляд за людьми похилого віку та сезонні роботи в саду дуже популярні серед іноземців. Однак варто пам’ятати, що також затребувані IT-фахівці, працівники охорони здоров’я та інженери.

2. Привабливі зарплати

Основна причина еміграції до Німеччини – високі заробітки за виконання тих самих обов’язків. У 2024 році мінімальна заробітна плата в Німеччині становила 9,50 євро за 1 робочу годину. У багатьох професійних групах профспілки виграли набагато більші суми.

3. Можливість особистісного та професійного розвитку

Контакт із новим середовищем та іншою культурою навчить вас більшої впевненості в собі, комунікативних навичок і відкриє для вас різноманітність. Це також можливість вивчити мову, познайомитися з німецькими звичаями та завести нових друзів. Своєю чергою, як співробітник, ви отримуєте можливість вивчити нові системи, способи організації праці, а також познайомитися з інноваційними технологіями, інструментами і машинами.

4. Розвинена соціальна підтримка

Німеччина як країна славиться турботою про своїх жителів. Велику фінансову підтримку надають сім’ям з дітьми, хворим людям, які не можуть працювати за станом здоров’я, а також майбутнім мама – одразу ж після народження дитини вони можуть розраховувати на дійсно великі грошові вливання. У Німеччині також є два типи допомоги по безробіттю. Один із них доступний людям у віці 15-65 років, які втратили роботу і не мають засобів для існування, а інший – безробітним людям, старшим за 65 років, за умови виконання необхідних формальностей у бюро з працевлаштування.

5. Низька вартість життя

Навіть маючи мінімальний заробіток, можна легко відкладати близько 500 євро щомісяця. Звісно, багато речей коштують дорожче, ніж в інших європейських країнах, і послуги доволі дорогі, але порівняно з такими столицями, як Брюссель, Лондон чи Париж, жити в Німеччині дуже вигідно. Залежно від вашого способу життя витрати різнитимуться, але середньомісячна вартість життя становить близько 1000 євро на місяць.

6. Баланс між роботою та особистим життям

У Німеччині існує чіткий поділ між роботою та особистим життям. Роботодавці там прекрасно розуміють, що дотримання балансу в цьому аспекті істотно підвищує продуктивність праці співробітників, що для них дуже важливо. Вони рідко надають можливість працювати понаднормово і охоче погоджуються на гнучкий графік роботи або неповну зайнятість. Завдяки таким рішенням у людей, які працюють, з’являється час відпочити або відвідати довколишні міста.

7. Вигідне розташування

Кордон із Німеччиною можна перетнути в кількох точках, а це означає, що варіантів поїздки багато, а вартість поїздки невисока. Німеччина межує з дев’ятьма іншими країнами, що робить її відмінною базою. Це справжня перевага для людей, які планують досліджувати Європу.

8. Приваблива туристична країна

У Німеччині багато високорозвинених міст, але також багато маленьких чарівних містечок. Мальовничі гірські пейзажі можна знайти, зокрема, в Баварії. Великою перевагою є також всюдисуща чистота, яка тішить кожного відвідувача.

9. Відмінне транспортне сполучення

Німецький громадський транспорт дає змогу швидко переміщатися між містами. Сучасні автобуси, трамваї та лінії метро забезпечують високий комфорт пасажирів. Національні дороги та автомагістралі дають змогу вільно пересуватися з суші на землю.

10. Толерантна нація

Німеччина також є дуже відкритою і толерантною країною, де не виключені люди з обмеженими можливостями, люди різних орієнтацій і національностей. Місцеве населення не закривається від емігрантів, що значно полегшує їм адаптацію до нової реальності.

Популярні вакансії та рівень зарплат у Німеччині

Німецькі роботодавці готові добре платити своїм працівникам. Порівняно із заробітками, на які можуть розраховувати представники багатьох професій в інших країнах, відмінності в оплаті праці в Німеччині досить значні. Динаміка розвитку Німеччини в останні десятиліття була дуже високою, що призвело до того, що попит на працівників зріс до такої міри, що підприємці почали конкурувати один з одним за працевлаштування, щоб залучити більше працівників з-за кордону.

Вирушаючи на роботу до Німеччини, можна розраховувати на заробіток від 1000 до 7000 євро на місяць. Розмір зарплати в багатьох випадках залежить від освіти, знання німецької мови та роду виконуваної роботи.

Найбільш високооплачувані професії в Німеччині, які дуже популярні серед іноземців, які емігрують до цієї країни.

  1. Водопровідник (сантехнік). Заробітна плата залежно від місця розташування та досвіду коливається приблизно від 1500 до 3500 євро на місяць. Але щоб подати заявку на посаду сантехніка в Німеччині, необхідно пройти кілька спеціалізованих курсів і володіти комунікативним рівнем німецької мови.
  2. Зварювальник заробляє від 1800 до 2500 євро на місяць. Робота зварювальником у Німеччині вимагає від кандидата наявності діючої кваліфікації та сертифікатів зварювальника, визнаних у цій країні або, бажано, в усьому Європейському Союзі.
  3. Автомеханік – один із найбільш затребуваних фахівців у Німеччині. Заробіток автомеханіка в Німеччині становить близько 2300 євро. Для подання заяви на посаду автомеханіка в Німеччині потрібен документально підтверджений досвід роботи в цій професії. Високо цінується закінчення професійного училища і комунікативне знання німецької мови.
  4. Догляд за літніми людьми – ще одна з більш високооплачуваних і охочіше обираних іноземцями професій. Зарплата доглядальниць коливається від 1500 до 2200 євро нетто на місяць. Робота доглядальницею при догляді за літньою людиною не вимагає сестринської освіти, хоча в цій професії вона вітається. На цю посаду може претендувати практично кожен, проте необхідний рівень знання німецької мови залежить від конкретної вакансії.
  5. Оператор верстата з ЧПУ (включно з фрезерними і токарними верстатами) у Німеччині може розраховувати на заробіток у 2700 євро. Однак оператор верстата з ЧПУ – професія, що вимагає спеціальних знань, підкріплених не тільки сертифікатами, а й досвідом, що істотно впливає на підсумкову винагороду, пропоновану за цю посаду. Знання німецької мови для цієї посади на комунікативному рівні потрібне лише в деяких випадках. В інших випадках достатньо базової англійської.
  6. Електрик. Працюючи електриком у Німеччині, людина може заробляти: від 1000 євро (за наявності ліцензії) до 3000 євро (фахівець із вищою освітою). При прийомі на роботу електриком у Німеччині необхідно знати німецьку мову на комунікативному рівні, і якщо ви обираєте цю професію переважно через високий заробіток, варто заздалегідь здобути кваліфікацію та ліцензії, що значно збільшують суму підсумкової зарплата.
  7. Водій вантажівки з чинними водійськими правами категорії C+E можуть розраховувати на зарплату в Німеччині приблизно 2400-2500 євро на місяць. Але для роботи водієм у Німеччині необхідне знання німецької мови як мінімум на рівні А2. У цій професії також дуже важливий досвід.
  8. Сезонні працівники готельного сервісу, продавці, працівники громадського харчування або складські працівники – молоді люди без досвіду і люди, які бажають підзаробити під час відпустки. Роботодавці мають більшу свободу у виборі кандидатів. У підсумку вони намагаються перевершити один одного додатковими високими заробітками та пільгами, щоб залучити якомога більше сезонних працівників.

Вимоги до кандидатів на роботу в Німеччині

Для легальної роботи в Німеччині необхідно мати такі документи:

  1. закордонний паспорт – це основний документ, що підтверджує особу;
  2. дозвіл на роботу (Aufenthaltserlaubnis) у Німеччині, отриманий роботодавцем;
  3. номер медичного страхування (Krankenversicherungsnummer), щоб мати право на медичні послуги;
  4. згоду на початок роботи (Bescheinigung über die Erlaubnis zur Arbeitsaufnahme). Роботодавець зобов’язаний видати цей документ працівнику, який не є громадянином держави-члена ЄС.
  5. Підтвердження медичного огляду (Gesundheitszeugnis) на вимогу роботодавця.
  6. Податковий номер (Steuer-IdNr): співробітники, які працюють у Німеччині, повинні мати податковий номер.
  7. Номер соціального страхування (Sozialversicherungsnummer), необхідний для сплати внесків соціального страхування.
  8. Мовний сертифікат, якщо роботодавець вимагає знання німецької мови.

Як шукати роботу в Німеччині?

Знайти роботу в Німеччині не просто, як здається. Більшість людей, які вперше приїжджають у цю країну, їдуть туди зі знайомими, до друзів або родичів, які допомагають їм влаштуватися на роботу і зняти квартиру.

Люди, які вперше бажають поїхати в Німеччину на заробітки самостійно, можуть знайти роботу на сайтах із працевлаштування або безпосередньо зв’язатися з потенційними роботодавцями і запросити інформацію про актуальні пропозиції роботи. Але тут на них може чекати чимало неприємних сюрпризів. Серед пропозицій, що публікуються на таких порталах, часто трапляються оголошення про нелегальну і приватну роботу, що істотно знижує безпеку поїздки і ймовірність, що праця буде повністю оплачена…

Найкращий спосіб знайти роботу в Німеччині – скористатися послугами кадрової агенції з роботи в Європі Group Working, яка виступає посередником між працівником і роботодавцем. Вона піклується про працівника, пропонуючи йому лише пропозиції про легальну роботу від перевірених роботодавців, допомогу в оформленні візи та інших документів, підтримку та низку інших гарантій.

Складання резюме та супровідного листа в німецьку компанію

Щоб знайти роботу в Німеччині, здобувачеві необхідно підготувати професійне резюме та супровідний лист. Вони мають бути:

  • написані німецькою мовою й адаптовані до стандартів і реалій німецького ринку праці Німеччини;
  • стислими і містити тільки найважливішу інформацію про навички та професійний досвід.

Супровідний лист слід писати самостійно, а не копіювати за готовим шаблоном. Лише так можна виділитися серед сотень інших кандидатів і отримати запрошення на співбесіду.

  • Слід використовувати якомога менше стандартних фраз. Сухі факти вже включені в резюме, тому супровідний лист має бути у вигляді короткої розповіді про себе стосовно посади, на яку претендує кандидат.
  • Тим, хто тільки розпочинає свій професійний шлях, не слід писати резюме та супровідний лист обсягом понад 1 сторінку. Ті, хто має триваліший професійний досвід, можуть написати трохи більше, але не більше 2 двох сторінок.

Переклад документів для роботи в Німеччині німецькою мовою

Переклади всіх документів німецькою (паспорта, диплома, сертифікатів про додаткову освіту та присвоєння кваліфікації) необхідні для шукачів роботи в Німеччині. Професійні переклади підвищують шанс знайти відповідну посаду, отримати трудову візу і дозвіл на роботу. Щоб забезпечити високу якість і лінгвістичну правильність, переклади документів повинні виконуватися професійними і сертифікованими перекладачами з відповідним оформленням.

Підготовка до співбесіди

Компанія з більшою ймовірністю найме кандидата, який проявить інтерес і цілеспрямованість і точно знає, якого фахівця вона шукає і в якому напрямку вона рухається. Що більше інформації здобувач зможе отримати про компанію, то краще.

Хвилин за 10 кандидат має переконати фахівця з кадрів, директора чи підприємця онлайн, що підходить саме для цієї роботи. Необхідно ємко розповісти про свою освіту, досвід, навчання та курси, свої сильні сторони та навички, які можуть бути вам корисні зараз.

Віза та дозвіл на роботу в Німеччині

Якщо здобувач не є громадянином Європейського Союзу (ЄС) або Європейської економічної зони (ЄЕЗ) і хоче залишитися в Німеччині понад 90 днів для роботи, він має отримати візу, а також дозвіл на роботу і проживання. У Німеччині доступно безліч різних типів віз.

До найпоширеніших видів посвідки на проживання належать:

  1. тимчасове місце проживання видається, якщо людина влаштувалася на роботу в Німеччині, вона може отримати посвідку на проживання з терміном дії, що відповідає передбачуваному періоду працевлаштування плюс 3 місяці;
  2. синя карта зазвичай присвоюється висококваліфікованим фахівцям – громадянам країн, що не входять до ЄС, які мають університетський ступінь, визнаний на місцевому рівні. З листопада 2023 року чинну мінімальну річну зарплату до брутто знижено до 43 800 євро з колишніх 58 400 євро, а для професій STEM, включно з вченими, математиками, інженерами, лікарями та ІТ-фахівцями, мінімальну річну зарплату до брутто знижено до 39 682 євро. з попередніх 45 552 євро. Влада Німеччини також оголосила, що ІТ-фахівці, які не мають університетської освіти, також можуть претендувати на отримання Синьої карти ЄС, якщо вони зможуть довести, що мають щонайменше 3 роки аналогічного досвіду роботи;
  3. довгострокове проживання в ЄС.

Після отримання посвідки на проживання у формі національної візи D фізичні особи можуть поїхати в Німеччину і подати заяву на отримання дозволу на роботу, який буде вказано в цій візі, виданій для цієї мети. Будуть потрібні підтверджені пропозиції про роботу і докази того, що вакансія не може бути заповнена громадянином ЄС або іншим міжнародним працівником, який першим подав заявку. Дозвіл на роботу зазвичай видають терміном на один рік, але його можна продовжити. Висококваліфіковані працівники можуть отримати ще один дозвіл, дійсний протягом кількох років.

Процес подання заявки на отримання робочої візи в Німеччину зазвичай складається з таких етапів:

  1. отримання пропозиції про роботу в Німеччині;
  2. збір усіх необхідних документів і подання заяви на візу. Працівник повинен надати в посольство або консульство Німеччини в країні свого проживання кілька документів, щоб довести, що він або вона відповідає всім відповідним умовам для робочої візи, включно з підтвердженням місця проживання, підтвердженням кваліфікації, особистим супровідним листом і обов’язковою пропозицією про роботу;
  3. запис на візову співбесіду;
  4. оплата мита за оформлення німецької робочої візи. Стандартна оплата за трудову візу в Німеччину становить 75 євро;
  5. проходження співбесіди при прийомі на роботу з роботодавцем;
  6. очікування відповіді на запит.

У кожному окремому випадку кадрове агентство по роботі в Європі Group Working пропонує детальну консультацію, індивідуальну допомогу в підборі вакансій, оформленні робочої візи та дозволу на роботу в Німеччині. Зв’яжіться з нами сьогодні, щоб оцінити ваші можливості та знайти роботу своєї мрії!

Виникли питання?
Ми надаємо безкоштовну юридичну консультацію з питань працевлаштування та легалізації
Звернутися за консультацією