Можливості для біженців з України залишитися в Німеччині

Більше ніж 30 відсотків біженців з України, які обрали для тимчасового проживання країни Європейського Союзу, наразі знаходяться в Німеччині. Згідно з останніми даними, це близько 1,3 мільйона осіб. Цифра значна й тому не дивно, що в багатьох людей наразі виникає занепокоєння стосовно їх майбутнього в цій країні. Чи вдасться їм залишитися в Німеччині, або ж доведеться знаходити іншу державу, коли війна закінчиться. Ця тема дуже важлива й тому потрібно детальніше розглянути всі її аспекти, аби в людей з України було краще розуміння стосовно подальших перспектив.

Які можливості для легалізації є у біженців після закінчення війни?

Існують кілька шляхів для легалізації проживання в Німеччині для українців:

  • отримання посвідки на проживання через працевлаштування;
  • легалізація через навчання;
  • відкриття бізнесу в Німеччині;
  • сімейна імміграція;
  • блакитна карта ЄС.

Варто розглянути кожен з цих прикладів детальніше, щоб у біженців з України було краще уявлення про те, як можна буде залишитися в Німеччині, якщо раптом виникне така потреба.

Отримання посвідки на проживання через працевлаштування

Одним з найпростіших способів отримати дозвіл на проживання в Німеччині є працевлаштування. Якщо люди пройшли навчання на спеціальних курсах німецької мови, офіційно влаштувалися на роботу, яка відповідає їх кваліфікації та потребам ринку праці, то таких біженців точно ніхто не буде депортувати. В цьому випадку, найголовніше — це отримати угоду з роботодавцем в Німеччині.

Легалізація через навчання

Це може бути приголомшливо для деяких людей з України, проте навчання в німецьких університетах або професійних школах також є шляхом для отримання дозволу на проживання навіть після закінчення війни. В цьому випадку, на біженців оформлюється студентська віза, яка дозволяє перебувати в межах країни на повний строк навчання, а після завершення, цей період можна подовжити. Для цього варто подати заяву на робочу візу або інші форми дозволу на проживання в цій країні.

Відкриття бізнесу в Німеччині

Одним з найцікавіших шляхів отримання дозволу залишитися в Німеччині є відкриття власного бізнесу. Проте людям з України варто бути готовими до певних випробувань, оскільки в цьому випадку доведеться виконати декілька важливих умов:

  • реєстрація компанії;
  • представлення бізнес-плану;
  • забезпечення фінансової стабільності.

Такий варіант підійде в першу чергу для людей, які готові проявляти економічну активність впродовж тривалого часу.

Сімейна імміграція

Дуже часто, у біженців є близькі родичі, які живуть в Німеччині. Якщо вони роблять це на законних підставах, то можна подати заявку на возз’єднання сім’ї. Це значно спростить процес реєстрації й дозволить не повертатися до України після війни, а залишитися в цій країні на тривалий час.

Блакитна карта ЄС (Blue Card)

Цей спосіб стосується не стільки людей, яких цікавить біженство в Німеччині для українців, скільки висококваліфікованих працівників, здатних отримати Блакитну карту ЄС. Щоб оформити цей документ, потрібно виконати декілька простих умов:

  • мати диплом або працювати в конкретній сфері більш як 5 років;
  • укладати трудовий договір на рік з зарплатою не менше 1,5 середньої по Німеччині;
  • подати документи через посольство України або в ЄС;
  • дочекатися обробки заявки, або ж в деяких випадках можна пройти інтерв’ю.

Така карта дає право на довгострокове проживання та роботу в межах країн Європейського союзу.

Чи продовжиться статус тимчасового захисту після війни?

На цю мить невідомо, чи буде продовжено статус тимчасового захисту для українців після закінчення війни. Проте, Німеччина вже показала готовність підтримувати біженців, і є ймовірність, що будуть розроблені нові програми або продовжені чинні.

Чи планують біженці повернутися до України?

Згідно з опитуваннями, значна частина людей з України — приблизно 65 відсотків людей бажає залишитися в Німеччині навіть після завершення війни. Це пов’язано з економічними можливостями, безпекою та інтеграцією в соціальну систему країни, яку надала їм місцева влада.

Поширені питання серед біженців

Що відбувається після 3 років перебування у Німеччині?

Якщо так сталося, що громадянин України, який проживає в цій державі вже понад трьох років, маючи легальні повноваження, має право подати заяву на отримання постійного дозволу на проживання в Німеччині, за умови, що є стабільне джерело доходу, соціальне страхування та високий рівень знання німецької мови.

Як Німеччина підтримує українських біженців?

Для біженців з України створені прекрасні умови для перебування на території цієї держави — фінансова допомога, житло, доступ до медичних послуг, можливість здобути освіту та доступ до ринку праці. Є окремі програми інтеграції в Німеччині, мовні курси та соціальні програми.

Які зміни у законодавстві Німеччини впливають на біженців у 2025 році?

Через можливі зміни панівної партії, очікується, що у 2025 році буде введено новий закон про біженців у Німеччині. Вони будуть передбачати скорочення соціальних виплат для тих осіб, які відмовляються від роботи. Точної інформації щодо того, наскільки нові правила вплинуть на людей, які переїхали сюди й не мають бажання повернутися до України, наразі немає, оскільки деталі стануть відомі ближче до дати виборів.

Виникли питання?
Ми надаємо безкоштовну юридичну консультацію з питань працевлаштування та легалізації
Звернутися за консультацією